Büyükelçinin Mesajı

Toplumumuzun değerli mensupları,

15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin Vietnam nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunuyorum.

Bölgenin dinamik ülkesi Vietnam’da görev üstlenmekten duyduğum kıvancı sizlerle paylaşıyor, bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bir taraftan ülkemizi çeşitli boyutlarıyla temsil ederken, diğer taraftan Vietnam’ın Türkiye’ye ilgisinin kapsamlı biçimde arttırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda gerek resmi üst düzey ziyaret ve temasların yoğunlaştırılması gerek toplumdan topluma kültürel, akademik, sosyal ve turizmle ilgili irtibatların güçlendirilmesi arzu edilmektedir.

Nitekim, Türkiye ile Vietnam arasında 1978 yılında tesis edilen diplomatik ilişkilerin, ülkelerimizin coğrafi uzaklığına rağmen karşılıklı dostluk ve işbirliği temelinde, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda her geçen gün geliştiğini memnuniyetle gözlemlemekteyiz.

İkili ilişkilerimizdeki olumlu gelişim seyrine rağmen bu ilişkiler, başta yatırım,turizm, eğitim ve sağlık alanlarında olmak üzere birçok sektörde daha ileri düzeyde ilerleme potansiyelini barındırmaktadır.

Türkiye ile Vietnam’ın ekonomik bağlantılarının değişik sektörleri kapsayacak şekilde güçlendirilmesi, öncelikli hedeflerimizin başında yer almaktadır. İkili ticaret hacmimiz 2016 yılı sonu itibariyle 1,97 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. 

 Ticari ilişkilerimizin yanısıra karşılıklı yatırımlar açısından da önemli işbirliği imkanları mevcuttur. Yatırımların arttırılması hedefi doğrultusunda, Vietnam’ın altyapı alanındaki ihtiyaçları dikkate alınarak, arzu edilen iktisadi ve ticari açılım ve girişimlerin gerçekleştirilmesi samimi düşüncemizdir. Bu istikamette girişimci ve müteahhitlerimizi özendirmekteyiz.

Büyükelçiliğimiz, Vietnam’a ilgi duyan ve bu ülkede iş üstlenmek isteyen vatandaşlarımıza destek sağlamaya hazırdır.

Büyükelçilik faaliyetleri konsolosluk bölümünü de içermektedir. İki ülke arasında gelişen ve genişleyen ilişkiler istikametinde önümüzdeki dönemde somut adımlar atılması ve toplumlarımızın birbirini daha iyi tanıması hususundaki çalışmalara destek ve katkı sağlayabilecek girişimler memnuniyetle karşılanacaktır.

Büyükelçiliğimizin etkinliklerine ilişkin olarak sizlerin sağlayabileceği katkılara da önem vermekteyiz. Bu bağlamda, Büyükelçiliğimizi sosyal medya üzerinden de takip etmenizi (Twitter: https://twitter.com/tchanoibe), görüş ve önerilerinizi paylaşmanızı öneriyorum. Büyükelçiliğimize ayrıca telefon (+84438 222 460), faks (+84 438 222 458) ya da e-posta (embassy.hanoi@mfa.gov.tr) yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Vatandaşlarımızın mesai saatleri dışında ortaya çıkabilecek acil ihtiyaçları için ise Konsolosluk Şubemiz nöbetçi telefonunu (+84 127 300 17 37) aramaları rica olunur.

Türkiye-Vietnam münasebetlerine daha somut içerik kazandırılması amacıyla yapacağınız değerli katkılar ve sağlayacağınız destek için şahsım ve mesai arkadaşlarım adına teşekkürlerimi ifadeyle, vatandaşlarımıza ve Vietnamlı dostlarımıza, sağlık, huzur ve esenlikler dilerim.


Akif AYHAN

T.C. Hanoi Büyükelçisi

Pazartesi - Cuma

09.00 - 18.00

9.30 - 12.00
1.1.2011 1 Ocak Yeni Yıl Tatili
2.2.2011 5.2.2011 TET bayramı (Ay takvimine göre belirlendiği için her yıl değişmekle birlikte, Ocak ayı sonu veya Şubat ayı ortasına kadar)
30.4.2011 30 Nisan Zafer Bayramı
1.5.2011 1 Mayıs İşçi Bayramı
2.9.2011 2 Eylül Milli gün